Bankalardan Hizmet Alabilmek için Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Bankalardan ürün ya da hizmet alabilmek için kredi notum en az kaç olmalı sorusu her zaman gündemdedir. Bankalar ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi için tüketicilerin kredi skoruna baktıktan sonra hizmet sunmaktadır. Ayrıca geçmiş dönem borçları, bankalarla ilişki süreci veya ödenmeyen borçlarla ilgili de tüm bankalar aynı sistemi kullanmaktadır. Haliyle bir bankadan kredi kartı ya da kredi talep etmeden önce kredi notu sorgulama işlemlerinin yapılması gerekecektir.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Onayı için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi skoru 1’den başlayarak 1900’e kadar devam etmektedir. Özel bir puanlama sistemiyle beraber riskli, az riskli, iyi ve çok iyi gibi gruplar oluşturulmaktadır. O halde kredi notum en az kaç olmalı sorusunun yanıtı bu gruplara göre belirlenmektedir.

En riskli grup 0-699 arasında yer alan tüketicilerdir. Yani kredi skoru 0 ile 699 arasında olanlar bankalardan herhangi bir şekilde kredi kartı veya kredi alamazlar. Başvuru yapılsa bile anlık olarak olumsuz bildirim gönderilmektedir. 700 ile 1099 aralığında olanlar orta riskli gruptur. Bu gruptaki tüketicilerden genelde ipotek ve kredi notu yüksek bir kefil istenir. Aksi durumda yine bankalar herhangi bir ürün ya da hizmet talebini orta riskli tüketiciler için karşılamamaktadır.

Az riskli grupta yer alan tüketicilerin 1100-1499 kredi skoruna sahip olduğu bilinir. Bu gruptaki tüketicilerin kredi alabilmesi için de yine ipotek tesis etmesi gerekebilir. Bazı bankalar az riskli grupta yer alan tüketicilere düşük miktarda kredi verebilir. Aynı durum kredi kartları için de geçerlidir.

1500-1699 kredi puanına sahip olan tüketiciler ‘iyi’ kategorisindedir. Bu kredi skorunda tüm bankalara ve kredi kartlarına başvuru yapılabilir. Ayrıca hizmet taleplerinin onay süresi de oldukça kısadır. Son olarak 1700 ve üzerindeki kredi skoruna sahip olanlar da istediği limitte kredi kartı ve ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

Taşıt ve Konut Kredisi için Kredi Notum Kaç Olmalı?

Yukarıda sıralanan puan aralıkları konut ve taşıt kredisi için de geçerlidir. Yani bankalardan kredi alabilmek için kredi notum en az kaç olmalı sorusunun genel yanıtı 1500 olacaktır. Bankalar kredi skorunu anlık takip ettiği için puanı yüksek olan tüketicilere devamlı kampanyalı kredi bilgilendirme mesajları da göndermektedir.

Düşük Kredi Puanına Bankalar Kredi Veriyor mu?

Özel ve kamu bankalarının yanı sıra katılım bankaları da belirtildiği üzere kredi skoruna göre hizmet sunmaktadır. Normal şartlarda 1500 puanın altında olan tüketicilere kredi verilmez fakat üzerinize kayıtlı bir araç ya da gayrimenkul var ise hizmet almanız mümkündür. Bu uygulamalar ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Konut kredisinde kefil aramayan bankalar bu kredide zaten satın alınan konutu ipotek eder ve ödenmeyen borçlar nedeniyle krediyi konut üzerinden tahsil eder. Taşıt kredilerinde de satın alınan aracın ruhsatı bankaya ipotek edilir.

Kredi notum en az kaç olmalı gibi bir soruyu araştırırken sizlerle paylaştığımız bu bilgiler ışığında hareket edebilirsiniz. Bankalar normal şartlarda tüketicilere yardımcı olmak ister. Çünkü belirli bir faiz oranı üzerinden kâr amacı güden bankalar ipoteğin yanı sıra kefil gösteren tüketicilere de kredi imkanı sunmaktadır. Fakat kefilin kredi skoru da yüksek olmalı ve gelirinin belgeleyebilmelidir.

Son zamanlarda şubesiz evraksız kredi veren bankalar da gündemdedir. Ancak bu tür bankalar sadece kendi müşterilerine özel imkanlar sunmaktadır. Yine kredi skoruna da dikkat edildiği için yapacağınız araştırmalarda önce kredi puanınızı sorgulamanız tavsiye edilir. Findeks uygulaması üzerinden aylık bilgilendirme üyeliği açabilir ve takibe başlayabilirsiniz. Elbette kredi notu düşük olanlar mutlaka düşük limitli bir kredi kartı çıkarmalı ve vadeden önce borç ödemesi yapmalıdır. Var olan diğer borçların kapatılmasıyla beraber kredi skoru yavaş da olsa yükselmeye başlar.