En Düşük Konut Kredisi Hangi Bankada? 2020 Konut Kredisi Hesaplama

Ev sahibi olmak isteyenler en düşük konut kredisi hangi bankada sorusunu sık sık araştırmaktadır. Günümüzdeki bankalar ciddi bir rekabet ortamında hizmet verdiği için belirli dönemlerde kredi faiz oranlarını düşürmektedir. 2020 yılının konut kredisinde en düşük faiz oranlarına baktığımızda yüzde 0,89’dan başlayan faizlerle kredi verildiği görülmektedir. Ayrıca her bankanın faiz oranıyla beraber toplam maliyet ve taksit tutarı da değişmektedir.

Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

En düşük konut kredisi hangi bankada sorusunun yanıtları olarak;

 • Yapı Kredi – yüzde 0,89
 • Ziraat Bankası – yüzde 0,94
 • Halkbank – yüzde 0,94
 • Türkiye Finans Katılım – yüzde 0,97
 • İNG – yüzde 0,99 olarak sıralanmaktadır.

Bu bankalardan sonra gelen İCBC Turkey’de konut kredisi yüzde 1,01, Garanti Bankasında ise konut kredisi yüzde 1,12 faizle sunulmaktadır.

2020 Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplama yapmak isteyen tüketiciler her banka için farklı taksit tutarlarıyla hizmet almaktadır. Bu kapsamda 120 ay vadeye kadar kredi sunan bankalar ve 100 bin TL için 2020 konut kredisi hesaplama tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Yapı Kredi yüzde 0,89 faiz oranıyla aylık taksit 1,359 TL
 • Ziraat Bankası yüzde 0,94 faiz oranıyla aylık taksit 1,393 TL
 • Halkbank yüzde 0,94 faiz oranıyla aylık taksit 1,393 TL
 • Türkiye Finans Katılım yüzde 0,97 faiz oranıyla aylık taksit 1,414 TL
 • İNG Bank yüzde 0,99 faiz oranıyla aylık taksit tutarı 1,428 TL olacaktır.

Yüzde 0,89 faiz oranıyla 36 ay vadedeki taksit 3,259 TL olurken, 60 ay vadede bu rakam 2,158 TL’ye düşmektedir. 180 ay vadede ise 1,147 TL ödeyerek konut kredisi alabilirsiniz.

Her bankanın kredi toplam maliyeti hesaplanırken ekspertiz ücreti ve diğer ücretler gibi eklenecek tutarları da bulunmaktadır. Ancak bu tutarlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Özet olarak en düşük konut kredisi hangi bankada sorusunun yanıtları da dönemsel olarak değişebilir. Nisan 2020 itibariyle Yapı Kredi başta olmak üzere Ziraat, Halkbank, İNG Bank ve Türkiye Finans Katılım Bankası üzerinden iletişime geçerek düşük faizli konut kredilerinden yararlanmaya ve diğer tüm detayları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok süreç bulunmaktadır. Öncelikle ev seçiminde bütçenizi belirledikten sonra tüm ev seçeneklerini gözden geçirmenizde yarar var. Elbette satın alacağınız konutun krediye uygunluk şartlarını da araştırmanız gerekiyor. Son aşamada ulaşım seçeneklerine bakmalı, ev üzerinde ipotek ya da haciz kaydı sorgulanmalı ve piyasa değeri araştırılmalıdır.

Kredi başvurularında ise bankaların tüm kredi seçeneklerini araştırmalı, ödeme planını oluşturmalı, sigorta ve dosya masrafı detaylarını öğrenmeli ve yan ürünleri de kontrol ettikten sonra başvuru yapmalısınız. Bu aşamaların ardından tapu işlemleri sırasında da dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Konutu, tapu müdürlüğüne aldığınız fiyat üzerinden beyan etmeniz gerekirken aynı zamanda evrakları hazır bulundurmanız şarttır.

Konut seçiminde ise;

 • Ulaşım imkanları
 • Konutun büyüklüğü
 • Konumu
 • Kat bilgisi
 • Fiyatı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüketiciler de bu süreçte en düşük konut kredisi hangi bankada sorusuna yanıt aramalıdır. Günümüzdeki tüm bankalar konut kredisi konusunda hizmet aktarırken birtakım şart ve kurallara göre hareket edilmelidir. Örneğin konut kredisinde satın alınacak ev ipotek edilir ve mutlaka eşin yazılı rızası istenir. Bu iki işlem gerçekleşmeden konut kredisi almak mümkün değildir. Ayrıca kredi puanı yüksek olanlar rahatlıkla bu hizmetten faydalanabilir.

Ülkemizde hizmet veren kamu, özel ve katılım bankaları, yılın belirli dönemlerinde faiz oranlarını düşürmektedir. Güncel takibe devam ederek süreç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.