Halkbank Esnaf Destek Paketi

Ekonomik istikrar kalkanı kapsamında Halk bankası tarafından esnaf destek paketi hayata geçirilmiştir. Destek paketi, devletin kamu sağlığını ve ekonomik istikrarı eş güdümlü korumak üzere salgına karşı kararlıkla yürütülen mücadeledir. Pakette hem işletme kredisi hem de Halk bankasının Paraf esnaf kart ürünleri verilmektedir.

Başvuru Şartları

Halk bank esnaf destek paketi herhangi bir iş kolu ayrımı olmadan bütün esnafa; 25. 000 TL ticari kredi desteği vermektedir. Kurumlar vergi beyannamesi ve işletme hesap özeti talep edilmemektedir. Tek şart olarak, esnaf ve sanatkâr odalarına kayıtlı olmak gerekmektedir. Halk bankası internet sitesi üzerinden esnaf destek paketi yararlanmak isteyen işletme başvuru formu doldurma işlemi yapar, ardından müşteri ilişkileri yöneticilerine kredi talebini değerlendirme işlemi yapmaktadır. Onaylanması halinde müşteri ilişkileri yöneticisi kredi için ticari işletmeyle iletişime geçmektedir.

Alternatif faizsiz esnaf kredisini kullanmak için ticari işletme bağlı bulunduğu kooperatife yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sonrasında kooperatif uygun görmesi halinde Halk bankasına evrak yönlendirmesi yapmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar kredi kooperatifi kefaletiyle kullandırılmış kredi bakiyesi bulunmayan esnaf ve sanatkârlara da banka tarafından doğrudan kullandırım şeklinde uygulanmaktadır. İşletme eğer kooperatife bağlı değilse bireysel kredi talebinde de bulunabilmektedir. Bu durumdaysa, Halk bankası ek belge kefil isteyebilmektedir.

Yararlanma Şartları

Halk bank esnaf destek paketi iki kredi paketi vardır. Bir tanesi faizsiz kredidir. İkinci krediyse düşük faizli kredidir. İşletme sermayesi vadesi en fazla 5 yıl olan ticari işletmeler işyeri edindirme kredi vadeleri maksimum 10 senedir. Halk bank esnaf destek kredisi işletme kredisi limiti, 25. 000 TL ‘dir. 36 ay olarak belirlenmiştir.

6 aya kadar ödemesiz uygulanacaktır. Kredi notu, 1300 olan ticari işletmelerde kolaylıkla paketten faydalanabilmektedir. Esnafın mal ve hizmet işlemlerini gerçekleştirmek için taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri ayrıca, çek ve senet işlemleri kart üzerinden nakit akışla düzenlemeleri için Halk bankası tarafından Paraf esnaf kartı da verilmektedir. Halk bank esnaf destek paketi kapsamında, % 4, 5 faiz oranı 25. 000 TL ’ ye kadar limitli kart ayrıca kredi çeken müşterilere verilmektedir.