Halkbank Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru

Halkbank konut kredisi hesaplama yaparken öncelikle faiz oranları araştırılmaktadır. Halkbank düşük faizli konut kredisi veren bankalar arasında olduğu için tüketiciler tarafından rağbet görmektedir. Öte yandan bankanın konut kredisinde 36 aydan 180 ay vadeye kadar imkan sunması da tüketicileri memnun etmektedir.

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Halkbank 2020 yılı için yüzde 0,94 faizle konut kredisi sunmaktadır. 100 bin TL için vadelere göre maliyet tablosu aşağıdaki gibidir;

  • 36 ay vadede aylık taksit – 3,287 TL
  • 60 ay vadede taksit miktarı – 2,188 TL
  • 120 ay vadede – 1,393 TL
  • 180 ay vadede 1,154 TL

Elbette aylık taksitler, çekilecek olan kredi tutarına göre değişecektir. Bu yüzden Halkbank konut kredisi hesaplama yaptıktan sonra banka şubesine giderek gerekli aksiyonları almaya başlayabilirsiniz

Halkbank Konut Kredisi Kullanım Şartları

Bu bankadan konut kredisi alacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ayrıca kredi çalışmalarının da genel olarak düzgün olması şarttır. Yani bankalara daha önce herhangi bir borçlanma süreci olmayan ve haliyle kredi skoru yüksek olan herkes bu krediden yararlanabilir.

Konut kredilerinde evli olanlar için eş rızası da bulunmaktadır. Öte yandan gelir belgesi, satın alınacak konutun mesken olarak geçmesi ve iskanının alınmış olması da diğer kullanım şartları arasındadır.

Konut Kredisinden Yararlanmak için Yapılması Gerekenler

Ev sahibi olmak isteyenler ilk olarak Halkbank konut kredisi hesaplama konusunda gerekli bilgilere bankayla görüşerek ulaşmalıdır. Daha sonra kullanılmak istenen kredi tutarı belirlenir ve başvuru formu doldurulur. Hemen ardından bankanın talep ettiği evraklar hazırlanarak ekspertiz ücreti ödenir. Halkbank bu aşamada ekspertiz raporunu çıkarır. Tüketiciler de bankadan ipotek evraklarını alarak tapuya gönderir ve devir işlemlerini başlatır. Tapudaki devir işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber yeniden bankaya evraklar iletilir ve kredi onaylanarak artık konut kredisi sahibi olunur. Son olarak hazırlanması gereken başvuru evrakları;

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • İkametgah
  • Bankanın talep edeceği konuta dair belgeler şeklinde sıralanmaktadır.

Özel sektör çalışanları ve memurlar maaş bordrosuyla, emekliler emekli aylık dökümüyle, şirket ortakları ise gelir tablosu ve bilanço ile en yakın Halkbank şubesine giderek konut kredisi talebinde bulunabilir.

Halkbank 2020 Konut Kredisi Kampanyası

Kamu bankalarından olan Halkbank 2020 yılında 0,64, 0,74 faizle konut kredisi sunmaktadır. Ancak bu kredi seçeneği kampanya dahilindedir ve sadece yüksek kredi puanına sahip tüketiciler tarafından alınabilir. Salgın döneminde birçok kampanyayı devreye alan bankanın sıfır konutlar için yüzde 0,64, ikinci el konutlar için de yüzde 0,74 faiz oranıyla kredi imkanı sunması, başvuru sayısının artmasını da sağlamıştır.

Halkbank  aynı zamanda esnaflara da düşük faizle kredi imkanı tanıyan bankalardan biridir. Bu yüzden KOBİ ve işletmelerin yanı sıra esnaflar da kredi, kredi kartı ve diğer bankacılık ürünleri için Halkbank’a başvuru yapabilir. Aslında devlet bankaları özel bankalara göre daha düşük faizlerle kredi kampanyalarını devreye aldığı için müşteri sayısı artmaya devam etmektedir. Başvurularınızı yaparken önce hangi krediden faydalanacağınızı belirlemeli ve daha sonra faiz oranlarını incelemelisiniz.

Kamu bankaları konut kampanyalarıyla beraber temel destek kredisi, çeyiz kredisi ve yerli firmalar için anlaşmalı konut kredileri de sunmaktadır. O halde Halkbank güncel kampanyalarından yararlanmak için en yakın banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Öte yandan banka müşterileri şubeye gitmeden online ya da mobil uygulama üzerinden anlık başvurularını tamamlayabilmektedir. Zaten kredi skoru yüksek olanlar bu konuda sorunsuz hizmet alırken, düşük kredi skoruna sahip olan tüketiciler kefille ya da ipotekle Halkbank tarafından sunulan kredilere başvurabilir. Fakat kampanyalı düşük faizli kredilerde kefil ya da ipotek şartı yerine sadece yüksek kredi skoru şartı aranır.