İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamanın en çok tercih edilen yollarından biri ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredileri, tüketici veya bireysel kredi olarak da adlandırılıyor. İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük meblağlı nakit ihtiyaçların karşılanması için herhangi bir teminat göstermeden sadece gelir durumu ile kullanılabilen bir kredi türüdür. Ticari amaçlar dışında acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitim ve sağlık harcamaları için maddi destek arayanların başvurduğu kredidir. Kısacası herkes çeşitli ihtiyaçları için bu krediye başvurabilir. İhtiyaç kredisi başvurusu farklı bankalara yapılabilir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte bankaların dijital kanallara ağırlık vermesiyle birlikte farklı yöntemlerle ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabiliyor. Günümüz şartlarında telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. İhtiyaç kredisinin de kendi içinde alt kategorileri vardır. Bunlar; evlilik kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi, anında kredi, sağlık kredisi ve alışveriş kredisidir. Kredi imkanı sağlayan diğer bankalar gibi Denizbank da ihtiyaç kredisi imkanı sağlıyor.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken en avantajlı (yalnızca ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak değil ) sahip kredi seçeneğine ulaştıysanız sırada başvuru yaparken başvuru sahibinden aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep edilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmek gerekiyor. Bu hem başvurunuzun boşa gitmesini hem de sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

Başvuru yapmadan kredi hesaplama aracı ile ihtiyaç kredisi hesaplaması yapılması faydalı olabiliyor. İhtiyaç kredisi başvurularında faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafıma da dikkat etmek gerekiyor. Dosya masrafı, bankalar tarafından dosya açılış ücreti olarak tahsil edilen ödeme şeklinde tanımlanabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmak gerekir. Yani 18 yaşını doldurmadan yapılan kredi başvuruları onaylanmaz. Bunun ardından gelir belgesi ibraz edebiliyor olmanız gerekiyor. Bu maaş bordronuz da olabilir ya da vergi levhanızda olabilir. Eğer çalışmıyorsanız en azından son 3 ayda aynı iş yerinde çalıştığını gösteren bir doküman sunmanız gerekiyor. En çok 60 aya kadar uzatılabilen vadeler ile ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Kredi taksitleri, kişinin aylık gelirinin %50’sini geçmemelidir.

İhtiyaç kredisi başvurusu için gerekli olan bazı belgeler şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanı aslı ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Gelir belgesi,
  • Yerleşim yeri belgesi ya da son aya ait başvuranın adına düzenlenmiş fatura,
  • Bankalara kira geliri gösterenler için kontrat ve tapu belgesi fotokopileri,

Belirtilen evraklara sahip olan kişiler, çeşitli bankalara giderek ihtiyaç kredisi başvurusunu tamamlayabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken bilinmesi gereken bazı kavramlar vardır. Faiz oranı, banka faiz oranları, kredi hesaplamasındaki temel noktalardan biridir. Genellikle kredi başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle banka faiz oranlarına bakarlar. Aylık ve yıllık faiz oranları, kredi hesaplamaları doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Faiz oranını değiştiren faktörler arasında vade süresi bulunuyor. Kredilerin vade süresi yükseldikçe ödenmesi gereken faiz oranı da yükseliyor. Bu

Özellikle; konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranı son derece önemlidir. İhtiyaç kredisi kullanmaya karar verdikten sonra hangi kredi türünün seçileceği belirlenmelidir. Tatil kredisi, sağlık kredisi, eğitim kredisi veya ihtiyacınıza uygun hangi kredi türü ise banka kredi kampanyaları da takip edilerek seçilebilir. Yıllık maliyet oranı dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Yıllık maliyet oranı, tüm maliyet tutarlarını içeren orandır ve kredinin ne kadar maliyetle geri ödeneceğini gösterir.