İNG Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru Süreci

Düşük faizli konut kredisi almak isteyenler günümüzde İNG şubelerine giderek hizmet talep etmektedir. Ayrıca İNG konut kredisi hesaplama sürecinde de birtakım bilgilere sahip olunmalıdır. Bu aşamada konut kredisi faiz oranı, aylık taksit ve toplam geri ödemeyle ilgili yazımızın devamında paylaşacağımız bilgileri takip etmeniz yeterlidir. Paylaşacağımız bu bilgiler 2020 İNG Bank konut kredisi faiz oranlarını içermektedir. Bankanın belirli dönemlerde yaptığı güncellemeleri takip etmek için İNG’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İNG Bank Konut Kredisi Hesaplama

İNG Bank 2020 yılı için yüzde 0,89 faiz oranıyla hizmet vermektedir. Buna göre İNG konut kredisi hesaplama yapmak isteyenler 100 bin TL için aşağıdaki taksit miktarlarıyla karşılaşacaktır;

  • 36 ay vadede aylık 3,259 TL
  • 60 ay vadede aylık 2,158 TL
  • 120 ay vadede aylık 1,359 TL

Görüldüğü üzere 120 ay vadeye kadar konut kredisi sunan İNG Bank aynı zamanda faiz oranını yüzde 0,89 olarak güncellemiştir. Nisan 2020’den önce yüzde 0,99 olarak uygulanan faiz oranı artık 0,89 üzerinden hesaplanmaktadır.

100 bin TL için her vadede toplam geri ödeme miktarı ise şu şekilde olacaktır;

  • 120 ay vadede toplam geri ödeme 164,802 TL
  • 60 ay vadede toplam geri ödeme 131,167 TL
  • 36 ay vadede toplam geri ödeme 118,983 TL

İNG Konut Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Günümüzde İNG konut kredisi hesaplama yaptıktan sonra elbette kredinin kullanım şartları da bilinmelidir. 18 yaşından büyük olan her tüketicinin başvurabileceği bu kredide evli tüketicilerden eş rızası da talep edilir. Diğer şartlar;

  • Satın alınacak konutun tapuda mesken olarak geçmesi
  • Konutun iskan belgesinin alınmış olması
  • Gelir belgesi sunulması
  • Kredi skorunun yüksek olması şeklinde sıralanmaktadır.

İNG’den konut kredisi almak isteyenler ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve satın alınacak evin tapu fotokopisini bankaya sunarak kredi talep edebilir. Ekspertiz ücretinin ödenmesinden sonra bankada başlayacak olan ipotek süreci daha sonra tapuda devam eder. Tapudaki devir işlemleriyle sonlanan bu süreç ise yine İNG’de kredi ödeme planının hazırlanmasıyla beraber tamamlanmaktadır.

İNG Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Konut kredisi için her bankada aslında aynı evraklar talep edilir. Fakat İNG Bank her zaman yüksek kredi skoruna sahip olan tüketicilere konut kredisi avantajı sunmaktadır. Bazı dönemlerde son derece düşük faiz oranlarıyla hizmet sunan İNG bank ayrıca ertelemeli kredi seçenekleriyle de dikkat çekmektedir.

İNG Bank konut kredisi alabilmek için satın alınacak konutun tapu belgesini bankaya sunmanız gerekiyor. Buna ek olarak kimlik belgesi, ikametgah ve son 3 aya ait herhangi bir güncel faturayı da bankayla paylaşmanız şarttır.

Çiftçiler bu süreçte çiftçilik belgesi, emekliler emekli aylık dökümü, kira geliri olanlar ise kira kontratıyla başvuru yapabilir. Ancak İNG bank çoğu zaman tüketicilerden ek belgeler talep eder. Bunun nedeni bankanın kendi kural ve şartlarına göre hareket etmesinden kaynaklıdır. Aslında özel bankaların sunduğu teminatlı kredilerin neredeyse tamamında ek belgeler istenebilmektedir. Sorunsuz bir kredi sürecine dahil olmak için bankanın istediği evrakları hazırlamalı ve kredi sözleşmesinden önce aylık faiz oranlarını da kontrol etmelisiniz.

Özel bankalar arasında düşük faizle konut kredisi sunan İNG Bank ertelemeli kredilerle de gündemdeki yerini korumaktadır. Ek olarak bankanın yüksek faizli mevduat hesabından yararlanmak isteyenler de en yakın İNG şubesine giderek süreci başlatabilir. Özel veya kamu çalışanlarının konut tapusu ve maaş bordrosuyla rahatlıkla kredi alabileceği bu bankanın faiz oranları belirli dönemlerde değişebilir.