Katılım Bankalarının Çalışma Prensipleri

Katılım bankaları ile normal bankalar aynı prensipler dahilinde çalışmamaktadır. Katılım bankaları çalışma prensipleri açısından normal bankalardan ciddi farklılıklar gösterirler. Ticari faaliyetlerin aktif olduğu bir banka sistemidir. Ticarete katılım olarak yorumlanması da mümkün olan bir banka şeklidir. Yeni dünya düzeninde mutlaka bir finans kuruluşu ile çalışmak gerekiyor. Faizsiz bir bankacılık sistemini prensip edinen bu bankalar her gün bir yenisi ile varlığını güçlendiriyor. Türkiye’de oldukça az sayıda olsalar da gün geçtikçe bu sisteme hak veren banka sayısı da artıyor demek mümkün.

Türkiye’de Hizmet Veren Katılım Bankaları

Birçok kişi katılım bankaları çalışma prensipleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyor. Türkiye’de oldukça az sayıda olan katılım bankalarının çalışma prensibi; tam olarak kavrandığında çok daha katılım bankasını görmek mümkün olacak. Türkiye için 2018 yılında hayata geçen katılım bankası projeleri ile 5 adet katılım bankası kurulabildi. Bunlarından 2 si kamu sermayesi sayesinde 3’ü ise özel sermaye ile kuruldu.

Kamu sermayeli Katılım Bankaları;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakifbank Katılım Bankası

Özel sermayeli Katılım Bankaları;

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Katılım Bankasının Çalışma Prensibi Nedir?

Katılım banklarının çalışma prensibi ele alındığında; katılım bankalarının nakit olarak kredi vermediğini görmek mümkündür. Bunun yenide faizsiz bir şekilde bankacılık hizmeti sunmaktadırlar.

Katılım bankası;

 • İsminden de anlayacağınız üzere; sar ve zarara katılma prensibi ön plandadır,
 • Müşterilerinin parasını bir katılım fonu üzerinde toplar, bu hali ile vadesiz hesap prensibinden farklıdır,
 • Bankanın kar etmsine ortak olduğunuz gibi zarar etmesi durumuna da ortak olursunuz. Banka vadeli hesaplar gibi sadece para kazandırma sözü vermez,
 • Sabit bir gelir elde edeceğinizi garanti etmez,
 • Nakit krediler sadece iş ortaklıkları şeklindedir; bu sayede yine kar ve zarara ortak olan yapısını korur,
 • Fon üzerinde toplanan para sadece ticari ve sanayi faaliyetleri için kullanılır,
 • TL, Euro ve Dolar bazında birçok vadeli hesapta para toplanmaktadır,
 • Kurumsal finansman desteği verir,
 • Bireysel finansman desteği sunar,
 • Finansal kiralama işlemine öncü olur.

Bu yönleri ile faiz sistemi ile işleyen klasik banka modelinden ayrılmaktadır.

Katılım Bankalarında Faiz Oranları Yüksek mi?

Katılım bankaları kâr payı oranlarına göre hizmet vermektedir. Bu nedenle kâr payı aynı zamanda günümüzdeki faiz oranlarının karşılığı olarak düşünülebilir. Bu kapsamda kâr payı oranlarına bakıldığında ihtiyaç finansmanları için yüzde 0,94’ten başlayan oranlar dikkat çekmektedir. Konut finansmanlarında yine yüzde 1’den düşük kâr payı oranları sunulur. Son olarak taşıt finansmanı almak isteyenler de ortalama aynı oranlar üzerinden nakit ihtiyacını karşılamaktadır.

Sadece bireysel değil kurumsal finansman desteği de sağlayan Katılım Bankaları, finansal kiralama süreçlerinde de çalışmalarına devam eder. Bu nedenle pek çok kurum Katılım Bankalarındaki düşük kâr payı oranlarından yararlanmak için bankalara başvuru yapar. Geri dönüşler ise gün içinde yapılarak tüketicilere bilgi aktarılır.

Katılım Bankaları özel bankalar gibi uygun vade seçenekleri de sunmaktadır. Konut finansmanlarında 120 ay vadeye kadar, ihtiyaç finansmanlarında 60 ay vadeye kadar ve taşıt finansmanlarında 48 ay vadeye kadar hizmet sağlanır. Asıl önemli olan durum bu bankalar arasından tercih yapmaktır. Türkiye Finans, Albaraka ve Kuveyt Türk gibi özel sermayeli katılım bankalarına alternatif olarak Ziraat ve Vakıfbank gibi kamu sermayeli katılım bankaları günümüzde çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak bu bankalarda yapacağınız başvurularda genel kredi şartlarına uyum sağlamalı ve talep edilen belgeleri bankaya sunmalısınız. Gelir belgesi, son döneme ait fatura ve TC kimlik numaralı belgenizle başvuru yaparken kredi skorunuzun da onay aşamasında etkili olduğu unutulmamalıdır.