Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kredi notu diğer adıyla kredi skoru pek çok nedene bağlı olarak düşmekte ve tüketicilerin bankalardan hizmet almasını engellemektedir. Bu yüzden kredi notu düşme sebepleri nelerdir sorusuyla ilgili olarak bilinmesi gereken bazı süreçler vardır. Kredi kartı veya kredi başvurularında bankalar ilk olarak kredi puanını inceler. Ayrıca geçmiş dönemdeki ödeme alışkanlıklarına bakarak hizmet verip vermeyeceğini tüketicilerle paylaşır. Günümüzdeki teknoloji sayesinde başvuruların hemen ardından bankalardan olumlu ya da olumsuz geri dönüşler yapılmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunu etkileyen bazı bileşenler vardır. Kredi ödeme düzeni, mevcut borçlar, yeni alınan krediler ve kredi kullanım yoğunluğu, bu bileşenler arasındadır. Her bileşen kredi skorunun farklı oranda etkiler. Bu durumda;

  • Kredi ödeme düzeni yüzde 35
  • Mevcut kredi kartı ya da kredi borç durumu %35
  • Yeni alınan krediler yüzde 11
  • Kredi kullanım yoğunluğu yüzde 10
  • Diğer faktörler yüzde 9 oranında kredi skorunu etkilemektedir.

O halde kredi notu düşme sebepleri nelerdir konusunda yukarıdaki süreçlere dikkat edilmelidir. Eğer kredi ödeme düzeninde aksaklıklar yaşanıyorsa ve bu durum sürekli kendini tekrarlıyorsa kredi skoru hızlıca düşüşe geçer. Örneğin, kredi kart borçlarında sürekli asgari tutarın ödenmesi, puanı etkilemektedir. Ayrıca kredilerde 1 veya 2 aylık gecikmeler de anında kredi skorunu olumsuz etkiler.

Ödemelerde Düzensizlik

Banka sistemleri otomatik olarak çalıştığı için 1 günlük gecikmeler anında sistem tarafından geç ödeme şeklinde algılanmaktadır. Bu nedenle son ödeme tarihini geçmeden kredi ya da kredi kartı borçları ödenmelidir.

Mevcut Borçlanmalar

Kredi kartı ya da kredi borçlanmalarının kredi skorunu %35 oranında etkilediği bilinmektedir. Bu durumda düzenli geliri olan kişilerin üst kredi limitine göre hizmet almasından sonra yeni bir borçlanmaya gitmesi durumunda kredi notu düşmeye başlar.

Yeni Alınan Kredi

Tüketicilerin yeni aldığı kredi, ödeme belirsizliğinden dolayı risk teşkil etmektedir. Yani kredi notu düşme sebepleri nelerdir konusunda bu sürece de mutlaka dikkat edilmelidir. Ancak ilk taksitin ödenmesinden sonra kredi skoru yükselecektir. Önemli olan durum yeni kart veya kredi alımlarında yüksek limitler kullanmamak ve ödemeleri düzenli yapabilmektir.

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükselir?

Kredi notu düşme sebepleri nelerdir sorusunun yanıtları yukarıdaki gibi paylaşılmaktadır. Asıl önemli olan durum kredi skorunun en hızlı yükselme sürecine nasıl dahil edileceğidir. Öncelikle tüketiciler tüm borçlarını tek seferde kapatmak durumundadır. Bu süreçte borç kapatma kredisi alınabilir. Ya da kefil kredisi veren bankalara başvurabilir. Fakat bankaların kara listesinde olan tüketicilerin genelde bu hizmetlerden de yararlanamayacağı unutulmamalıdır.

Kredi skorunu artırmak için düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Kart ekstresi geldikten hemen sonra borcunuzu ödeyebilir ve her ay bu işlemi tekrarlayarak puanınızı artırabilirsiniz. Bankalardan ipotekli kredi de alabilirsiniz. Üzerinize ipotekli olan bir taşınmazı bankaya göstererek kredi aldıktan sonra borcunuzu vadesinden önce ödeyerek aynı süreci başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bankaların ipotekli kredi sunduğu günümüzde faiz oranları da merak edilmektedir. Ortalama yüzde 1,20 faiz oranıyla sunulan ipotekli kredilerde araç, konut, iş yeri ya da arsanızı bankaya teminat olarak göstermeniz yeterlidir. Fakat teminata konu olan gayrimenkulün tamamına kredi verilmez. Yine ortalama yüzde 50 ya da yüzde 70’i için kredi çekebilir ve vadesinden önce borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Sıraladığımız tüm bu öneriler, kredi skorunu yükseltme yolları arasındadır. Sicili bozuk olanlar 5 yıl boyunca bankalardan kredi alamayacağı için mutlaka öneriler ışığında hareket etmelidir. Son olarak sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi skorunuzun düşmesine neden olacaktır.