Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir mi?

Bankalar, kredi taleplerini karşılamak için tüketicilerin skor bilgilerini incelemektedir. Yani kredi puanı olarak adlandırılan bu bilgiler sayesinde acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması adına gerekli aksiyonlar alınabilir. Bu noktada kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi sorusu akla gelmektedir. Bankalara yapılan kredi başvurularında kredi skorunun düşük olması halinde birtakım şartlara uyum sağlanarak hizmet alınabileceği unutulmamalıdır.

Kredi Skoru Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020

Bazı bankalar kefil ve ipotek aracılığıyla kredi puanı düşük olanlara kredi verebiliyor. Bu bankaları sıralayacak olursak;

  • Burgan Bank
  • Alternatif Bank
  • Odeabank
  • Fibabanka
  • TEB şeklindedir.

Bu bankalar öncelikle kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi sorusuna olumlu yanıt vermektedir. Elbette bankalara sunacağınız kefilin kredi skoru yüksek olmak durumundadır. Eğer ipotek gösterecekseniz de kredi değerinde bir gayrimenkulü kullanarak kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Burgan Bank: Burgan Bank’ın kredi faiz oranları yüksek olsa da sicili bozuk olanlara kredi imkanı sağladığı bilinmektedir. 10 bin TL’ye kadar verilen bu kredi ipotek karşılığında daha yüksek rakamlara da ulaşabilir.

Odeabank: Hem sicili bozuk olanlara hem de kredi skoru düşük olanlara Odeabank tarafından kredi sunulmaktadır. Burgan Bank gibi yüksek faiz oranlarıyla kredi sunan Odeabank’ın da kullanıcı kitlesi artmaya devam etmektedir. Özellikle de mobil bankacılık konusunda pek çok avantajı bir arada sunan bu bankanın 20 bin TL’ye kadar kredi şansı sunduğu unutulmamalıdır.

Fibabaka: Uzun vade seçenekleri ve 10 bin TL’ye kadar sunduğu kredilerle gündeme gelen Fibabanka, kefil şartı arayan bankalar arasındadır. Ayrıca talep edilecek kredi tutarına göre ipotek şartı da aranabilir.

TEB: Türkiye Ekonomi Bankasının CEPTETEB uygulaması, kredi notu düşük olanlara 5000 TL’ye kadar imkan tanımaktadır. Üstelik başvuru dönüşlerini anında karşılayan bankanın 30 bin TL’ye kadar kredi verdiği unutulmamalıdır. Faiz oranları ise her tüketiciye göre farklılık gösterebilir.

Alternatif Bank: Kara listede olanlara ipotek ve kefil şartıyla kredi veren bir diğer banka Alternatif Bank’tır. Yüksek faiz oranlarının uygulandığı bu bankadan kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi sorusunun yanıtlarına olumlu dönüş alabilirsiniz.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Görüldüğü üzere kredi skoru düşük olanlar da kredi alabilir. Fakat bu konuda birtakım kural ve şartlara göre hareket edilmelidir. Kefil göstermek isteyenler öncelikle kefilin kredi skoruna Findeks üzerinden ulaşmalıdır. Ayrıca kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi sürecinde kredi skorunun en az 1,500 olması şarttır.

0-699 puan aralığında olan tüketiciler bankaların gözünde en riskli gruptur. 700-1099 aralığında olanlar ise riskli gruptadır. 1100-1499 olanlar ise genelde az riskli grup olarak adlandırılır ve kredi talepleri belirli şartlara göre karşılanabilir. Yani ipotek ya da kefil sayesinde hizmet alınabilir. Haliyle 1500 ve daha üzerinde kredi notuna sahip olanlar da istediği bankadan istediği limitte kredi alabilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu sorgulamak isteyenler Findeks uygulamasından yararlanabilir. Ücretli olan bu uygulamaya alternatif olarak banka şubelerine giderek de kredi skorunuzu talep edebilirsiniz. Günümüz şartlarında kara listeye alınanların bankalardan hizmet alması olanaksız gibi görünse de belirli kurallara göre kredi başvuruları devam etmektedir. Ancak borçlu olan kişiler ya da yasal takip sürecinde olanların düşük limitli kredi kartı talepleri herhangi bir şekilde karşılanmayacaktır. Tüketiciler bu süreçte tüm bankaların faiz ve vade oranlarını takip ederek anında kredi başvurusunu onaylatabilir. Kefilden istenen belgeler ise SGK dökümü, gelir belgesi ve nüfus cüzdanıdır. Bunun dışında ek belgeler de bankaların çalışma şekline göre talep edilebilir.