Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Bankalardan kredi skoru yüksek olan tüketiciler herhangi bir şekilde kredi kartı ya da kredi başvurularına olumlu yanıt alamamaktadır. Bununla birlikte kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuna da yanıtlar arayan tüketicilerin yapması gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Günümüzde Findeks uygulaması üzerinden ücretli olarak sorgulanabilen kredi skorunun düşük olması durumunda yapılması gerekenleri yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Düşük Limitli Kredi Kartı Çıkarın

Düşük limitli kredi kartı çıkarmak, kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Ancak 500 TL ya da 1000 TL limitli bir kredi kartı başvurusu yapmak için tüm borçların da kapatılması gerekir. Buna ek olarak kredi puanı sıfır olanlar da yine 1000 TL limitli kredi kartı kullanarak ilk borç ödemesinin vade tarihinden önce yapabilir. Bu durum kredi skorunun hızlıca yükselmesini sağlar.

Borçların Tamamını Kapatın

Koşullar gereği mevcuttaki borçlarınızın tamamının kapanması halinde kredi puanı yükselecektir. Ayrıca kredi notumu nasıl yükseltirim sorusunun yanıtı olarak fatura ödeme alışkanlıklarınıza da dikkat etmenizde yarar var. Kullandığınız kredi kartı ve kredi borçlarını borç günü gelmeden önce ödemeniz, kredi puanında ciddi bir artışa neden olacaktır.

Kredilerde Düşük Tutarlı Talepler Gönderin

Bankalara yapacağınız kredi başvuruları için 10 bin TL’nin üzerindeki talepler yüksek tutarlardır. Bu nedenle başlangıç için düşük tutarlı talepler göndererek kredilerden yararlanabilirsiniz. Yine bu kredilerin aylık taksit tutarını vade tarihinden önce ödemenizde yarar var.

Banka Hesabı Açın

Kredi notu düşük veya sıfır olanlar bankalardan hesap açarak bu sürece katkıda bulunabilir. Örneğin banka hesaplarınızı maaş hesabı olarak kullanabilir ve tüm alışverişinizi yine açtığınız hesaptan yapabilirsiniz. Alternatif olarak otomatik ödeme talimatı vereceğiniz bu hesaplar, kredi skorunu olumlu yönde etkileyecektir.

Kredi notumu nasıl yükseltirim sorusunun yanıtları bu şekildedir. Sıraladığımız bilgileri her ay düzenli bir şekilde uygulamanız durumunda bir süre sonra kredi puanının yükseldiğini görebilirsiniz. Sonuç olarak bankalar da artık sizinle çalışmak isteyeceğinden, kayıtlı telefon numaranıza kredi kampanyalarıyla ilgili mesajlar da gönderilmeye başlanacaktır. Ancak asıl önemli olan aşama, bankalara olan borcun tek seferde ödenmesini sağlamak olmalıdır. Bunun dışında su, telefon ve elektrik gibi fatura ödemelerinin de zamanında yapılması gerekir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuna aldığınız yanıtların ardından aylık olarak kredi notu sorgulama işlemlerinin yapılması gerekir. Tüketiciler her ay düzenli borç ödemeleri yaparak aslında kredi notunu yükseltebilir. Fakat bu aşamada takip süreci her zaman önemlidir.

Günümüzde Findeks uygulaması üzerinden kredi notu sorgulama yapılabilir. Belirli bir ücret karşılığında aylık paketlere dahil olarak kredi risk durumunuzu da görüntüleyebilirsiniz. Yıllık ücretler dahilinde avantajlı not danışmanlığı alabileceğiniz Findeks’te 50 TL’den başlayan fiyatlarla sorgulama yapılmaktadır. Kredi notu izleme, uyarı hizmetleri, notlu risk raporu ve takipçi hizmeti gibi avantajlara ulaşabileceğiniz Findeks uygulamasında kurumsal hizmetler de sunulmaktadır.

Findeks’in mobil uygulaması da mevcuttur. Bireysel paket sahibi olanlar rahatlıkla mobil cihazlar üzerinden uygulamaya erişim yaparak kredi risk durumunu görüntüleyebilir. Bankalar kredi notu düşük olanlara hizmet vermediği için bu sürecin takip edilmesi gerekmektedir.

Kredi skoru düşük olanlar kefil ya da ipotek ile kredi alabilir ancak faiz oranları bu tür kredilerde oldukça yüksektir. Yüzde 1,30’dan başlayan ve belirli dönemlerde güncellenen kredi faiz oranları, tüketicilerin yeni bir borçlanma yoluna girmesine neden olacaktır. Ancak kredi puanını güncel olarak takip eden, borçlarını zamanında ödeyen ve bankalarla herhangi bir sorun yaşamayan tüketiciler dilediği bankadan kredi ya da kredi kartı hizmeti almayı sürdürebilir. Findeks.com adresine erişim yaptıktan sonra bireysel paketler sayfasından tüm detaylara ulaşabilirsiniz.