Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar Listesi

Bireysel tüketiciler kadar esnaflar da çoğu zaman acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak istemektedir. Bu konuda sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar araştırması yapanlara güncel bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Öncelikle sicili bozuk olan esnaflar genel olarak her banka kredi imkanı tanımaz. Haliyle sicil affı bekleyen esnaflar bu konuda yaşadıkları mağduriyetler nedeniyle bankalara yaptıkları başvurulardan daima olumsuz yanıt almaktadır.

Kara listede olan esnafların kredi almasını sağlayan bazı bankalar bulunsa da bu bankalar ipotek ya da kefil şartıyla kredi verme ihtimalini devreye alabilir. Riskli grupta yer alan esnafların aynı şekilde KOSGEB kredisi alma durumu da genelde düşük ihtimallidir.

Sicili Bozuk Esnaf Nereden Kredi Alabilir?

Sicili bozuk olan esnaflar ilk olarak esnaf kredi kefalet kooperatiflerinin verdiği kredileri inceleyerek başvuru yapabilir. Ayrıca devlet destekleri kapsamında 50 bin TL’ye kadar sunulan esnaf kredileriyle ilgili de başvuruların alındığı unutulmamalıdır. Öte yandan sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar sıralanacak olursa;

  • Fibabanka
  • Aktifbank
  • ICBC Turkey
  • Burgan Bank şeklinde sıralanabilir.

Ancak bu bankalar kredi skoru düşük olan esnaflara hızlıca kredi imkanı sunmaz. Kredi puanı yüksek olan bir kefil talep edebilen bu bankalar ayrıca kredi tutarı kadar bir ipotek tesis etmek isteyebilir. Çünkü her banka sunduğu krediyi teminat altına alarak hizmet sunar. Bu nedenle yukarıdaki bankalar kredi notu düşük esnaflara kredi verse de belirli şart ve kurallara göre çalışmalarını sürdürür.

Yasal Takipte Olan Esnaf Kredi Alabilir mi?

Kredi siciliyle ilgili esnaflar yasal takip sürecinde de olabilir. Bu durumda icralık olan esnafların kredi alması çok daha imkansız hale gelecektir. Bu gibi durumlarda sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar hizmet sunmayacağı gibi sadece borç kapatma ya da yapılandırma seçeneklerini devreye almaktadır. Son olarak esnafların sorunsuz bir şekilde kredi alabilmesi için sicil affından yararlanması şarttır. Ancak sicil affı her yıl devreye alınmamakla beraber çıkarılacak yasa ile esnaflara bankalardan hizmet alma yolunu açar. 2020 sicil affı henüz çıkmadığı için sicili bozuk olan esnaflar bankalardan herhangi bir kredi ya da ürün talep edememektedir.

Esnaf Kredisi Faiz Oranları (Güncel)

KOBİ ve esnaf kredisi veren bankalar belirli dönemlerde faiz oranlarını güncellemektedir. Bu yüzden bankaların yakından takip edilmesi gerekir. 36 ay vadeye kadar esnafa 50 bin TL kredi sunan Yapı Kredi, İNG, Garanti BBVA ve Fibabanka gibi özel bankaların yanı sıra Halkbank özel kredi seçenekleri sunmaya devam etmektedir.

Esnaf kredisi almak isteyenler Fibabanka’dan yüzde 1,09 faiz oranıyla kredi talep edebilir. 50 bin TL için 36 ay vadede aylık 1,750 TL ödeme yapacak olan esnaflar toplamda 63,513 TL geri ödeme yapmaktadır.

İNG bank esnaf kredisi faiz oranı yüzde 1,20’dir. 50 bin TL için 36 ay vadede aylık 1,790 TL, toplamda da 64,926 TL ödeme yaparak kredi alınabilmektedir.

Garanti BBVA tarafından sunulan KOBİ destek kredisi faiz oranı yüzde 1,22 olarak güncellenmiştir. Buna göre yine 36 ay vadede 50 bin TL için aylık 1,797 TL taksit ödeyerek kredi alabilirsiniz. Toplam geri ödeme tutarı bu bankada 64,935 TL olacaktır.

Son olarak Yapı Kredi Bankasında KOBİ’ler için sunulan faiz oranı yüzde 1,33’tür. Aylık 1,837 TL ödeyerek 50 bin TL’yi 36 ayın sonunda 66,619 TL ile kullanabilirsiniz.

Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar konusunda aslında sicil affının beklenmesi gerekiyor. Yine de bazı bankaların kefil aracılığıyla kredi verdiği unutulmamalıdır. Dönemsel olarak sunulan bu kredilerle ilgili detayları bankaların müşteri hizmetlerine ulaşarak öğrenebilirsiniz.