Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından başlatılan kredi kapsamında temel ihtiyaç kredisi başvurusu işlemlerinin nasıl yapıldığı merak edilmektedir. Öncelikle düşük faizli olarak sunulan bu kredinin ertelemeli kredi seçenekleri arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Yazımızın devamında kredinin tüm detaylarını takip edebilir ve başvuru sürecine dahil olabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredisi Özellikleri

3 kamu bankasının sunduğu bireysel ihtiyaç kredisi kampanyasında faiz oranı yüzde 0.49 olarak belirlenmiştir. Vade sayısı ise toplamda 36 ay olarak uygulanmaktadır. Ancak kredi ödemeleri bankalar tarafından 6 ay sonra başlanacaktır. Yani temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar 6 ay ertelemeli kredi kampanyasından yararlanmaya başlayacaktır. Son zamanların en düşük ihtiyaç kredisi kampanyası olan bu seçenekle ilgili başvuru süreci de araştırılmaktadır.

Temel İhtiyaç Kredisi Şartları

Bu krediden yararlanmak isteyenler için tek şart, aylık hane halkı gelirinin 5 bin TL’den düşük olmasıdır. Şartı sağlayan ücretliler, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler krediye başvurabilir. Aynı zamanda çalışmayan vatandaşların yaptığı başvurular sonucunda 3000 TL’lik kredi onayı yapılabilmektedir. Bankaların başvuruları değerlendirmesinin ardından olumlu ya da olumsuz olarak başvuru sahibinin cep telefonuna bildirim mesajı gönderilmektedir.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası üzerinden temel ihtiyaç kredisi almak isteyenler bankanın resmi web sitesine giriş yapmaktadır. Buradan vatandaşların bazı bilgiler doldurması gerekir. TC kimlik numarası başta olmak üzere aylık gelir, medeni durum, çalışma durumu, telefon numarası ve buna benzer bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra başvuru formunu bankaya iletebilirsiniz. Ayrıca bu kredi 5 bin, 7,500 ve 10 bin TL olarak sunulmaktadır. Haliyle başvuru ekranından talep ettiğiniz kredi miktarını da doldurmanız gerekmektedir.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Vakıfbank üzerinden başvuru yapmak isteyenler de aynı şekilde online olarak süreci tamamlayabilir. Çalışma durumu, aylık gelir ve kişisel bilgilerin doldurulmasının hemen ardından temel ihtiyaç kredisi başvurusu bankaya iletilmektedir.

Halkbank Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Başvuru Süreci

Halkbank da web sitesi üzerinden başvuruları almaktadır. Bugüne kadar 4 milyondan fazla kişinin başvurduğu bu kredinin düşük faizli ve KGF destekli olması nedeniyle en çok tercih edilen kredi kampanyası olduğu bilinmektedir.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları Devam Ediyor mu?

Temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler henüz devam eden başvuru sürecine dahil olabilmektedir. Ayrıca 0,49 faizle sunulan bu kredi için ödeme tablosu da bulunmaktadır. Bazı tüketicilere 3000 TL’lik kredi çıkacağı için bu tüketicilerin aylık 113 TL gibi düşük bir ücretle 30 ay vadeye tabi olması yeterlidir. Normalde 36 ay vadeyle sunulan bu kredi, ilk 6 ay ödemesiz olduğu için toplam ödeme 30 ay boyunca yapılacaktır.

Temel İhtiyaç Kredisi Geri Ödeme Planı

3 kamu bankasında da geri ödeme süreci aynıdır. Tüketiciler 10 bin TL için aylık 376 TL taksit ödeyecektir. 7.500 TL kredi talep eden tüketiciler 30 ay boyunca 282 TL, 5.000 TL kredi talep edenler ise aylık 188 TL kredi taksiti ödeyecektir.

Temel İhtiyaç Kredisi Onaylanmama Nedenleri

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbankası tarafından sunulan temel ihtiyaç kredisinde tüketicilere bilgilendirme mesajı gönderilir. Ancak birçok tüketicinin kredi talepleri karşılanmamıştır. Bunun nedeni de yasal takip sürecidir. Yani daha önce kredi kartı veya kredi borcu olup da ödeme yapamayan ve yasal takibe düşen tüketiciler temel ihtiyaç kredisi başvurusu için olumsuz yanıt almaktadır.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen tüketiciler başvuru yaptığı bankanın resmi web sitesine giriş yaparak ihtiyacı olan sorgulama sürecini yönetebilir. Yüzde 0,49 faiz ve 6 ay ertelemeli olan bu krediye 1 Mayıs 2020 tarihi itibariyle 4,2 milyondan fazla tüketici başvurmuştur.