Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileri?

Türkiye’deki katılım bankaları son dönemde artışa geçti. İlk dönemlerde sadece kamu sermayesi ile kurulan katılım bankaları şu anda özel sermayeler ile de kurulmuş durumda. Katılım bankasında kişilere direkt olarak kredi verilmez. Katılım bankasına kişiler hisse bazlı olarak yatırım yapar demek mümkün. Herkesin kendi payı oranında aldığı bir risk vardır. Katılım bankasında bulunan payınız size kazanç sağlayabildiği gibi aynı zamanda zarara da neden olabilir. Banka size genel olarak ticari anlamda destek olur. Bir iş kuracağınız zaman işinize ortak olarak hem yatırımını hem de hissesini arttırır. Banka ürünlerinde ise komisyon hakimdir. Faiz işlemeyen bir banka sistemidir.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Şu anda aktif olarak hizmet vermekte olan Türkiye’deki Katılım Bankaları 4 tanedir. Bunlardan 1 tanesi devlet desteği ile açılmıştır. Kalan 3 banka ise özel sermayeler ile kurulmuştur.

  • Ziraat Katılım Bankası:

Türkiye tarafından kurulan ilk katıım bankası olan Ziraat Bankası; oldukça yeni bir sisteme sahiptir. Mali verileri ile ilgili net bilgileri henüz açıklamayan Ziraat bankası 1785 şubesi ile güçlü bir katılım bankası özelliği taşıyor.

  • Türkiye Finans Bankası:

Suudi Arabistan’a ait olan önemli bir finans kuruluşu The National Commercial Bank iş birliği ile kurulan katılım bankasının ortağı Ülker’dir. Önemli bir işbirliği olan banka oldukça büyük bir başarı göstermiş durumda. 250 milyon TL sermayeye sahip olarak kurulan banka şu anda 2 milyar 600 milyon TL değerine sahip bir büyüme hacmine sahip.

  • Kuveyt Türk:

1989 yılında kurulan banka, özellikle; emlak, tekstil ve metal firmaları için kazanç sağlayacak imkanlar yaratıyor. Türkiye’deki katılım bankaları içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan banka bütün şubelerinden kesinti olmadan işlem yapma imkanı sunuyor. Türkiye genelinde 313’den fazla şubesi ile de gücünü kanıtlıyor demek mümkün.

  • Albaraka:

1984 yılından beri hizmet veren Albaraka; Albaraka Yayıncılık grubu adı verilen oldukça güçlü bir finans gurubunun. Şu anda Türkiye genelinde 209 üzerinde şubesi olan banka önemli katılım bankalarından birisine sahip. Faizsiz kar isteyenler için ideal finansman önerileri mevcut.

Katılım Bankalarında Faiz Oranları

Yukarıda paylaştığımız katılım bankalarında faiz oranları değişkendir. Türkiye’deki katılım bankaları hangileri sorusuna yanıt olarak karşınıza çıkan bankalarda genelde düşük faizle yani kâr payı oranıyla finansman sağlanır. Araç, konut ve tüketici finansmanlarında yüzde 0,95 kâr payı oranıyla kredi veren bu bankalar elbette çeşitli teminatlar talep eder.

Katılım Bankaları teminat olarak genelde kredi skoru düşük olanlardan ipotek tahsis etmektedir. Bunun dışında gelir belgesi olmayan tüketiciler katılım bankalarından hizmet alamaz. Bu durum her bankada geçerli olmakla beraber ülkemizde faizsiz bankacılık hizmeti almak isteyenlerin de karşılaştığı durumlardandır.

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım veya Türkiye Finans Katılım Bankaları üzerinden kredi almak isteyenler başvuru belgesi olarak nüfus cüzdanı ve gelir belgesini bankaya sunmak durumundadır. Ayrıca gerektiği zaman ipotek tahsis edilmektedir. Araç kredisinde zaten araca rehin uygulandığı için ihtiyaç kredisinde ipoteğe gerek duyulabilir. Konut kredisinde de borç tamamlanana kadar satın alınan konut, banka tarafından ipotek edilmektedir.

Kâr payı oranlarının daha düşük olması nedeniyle tercih edilen Türkiye’deki katılım bankaları belirli dönemlerde kâr payı oranlarını da güncellemektedir. Ayrıca kampanyalar oluşturan ve tüketicilerin memnuniyetine yönelik çalışmalar yapan katılım bankaları arasında Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün de ciddi bir kitlesi bulunmaktadır. Banka kredi hesaplaması yapmak isteyenler bu kuruluşların resmi internet sayfasından ihtiyacı olan bilgilere anında ulaşarak tüm detayları inceledikten sonra başvuru için banka şubelerini ziyaret edebilir.