Türkiye’deki Yabancı Sermayeli Bankalar

Yabancı sermayeli banka; bütün sermayesini yabancı bir uyruğa dayanan kişilerden karşılayan, kişi ya da kuruluşa ait kurumdur. Yabancı sermayeli olarak kurulan bankaların hem kuruluşları hem de yönetim merkezleri kuruldukları ülke sınırlarında değildir. Türkiye’deki yabancı sermayeli bankalar için örnek vermek gerekirse; HSBC, Citibank, ING Bank bu bankalar arasında yer almaktadır. Yabancı sermayeli bankaların ülke içinde yatırım yapması hem KOBİ hem de bireysel müşteriler için önemlidir. Bir ülkede bankaların fazla olması aralarında rekabet oluşmasına ve banka ürünlerinin çok daha cazip imkanlar sunmasına yardımcı olur.

Türkiye’de Kurulmuş Olan Yabancı Sermayeli Bankalar

Yabancı sermayeli bankalar birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça fazla. Türkiye içerisinde kurulan ancak yönetimi yurt dışında olan, Türkiye’deki yabancı sermayeli bankalar;

 • Alternatif Bank A.Ş:

The Commercial Bank Of Qatar tarafından kurulmuştur.

 • Arap Türk Bankası A.Ş.:

4 ortaktan oluşmaktadır. Hisselerin; %62,37’si Libyan Foreign Bank, %20,58’i Türkiye İş Bankası, %15,43’ü T.C. Ziraat Bankası, %1,62 Kuwait Investment Co.’ya aittir.

 • Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey A.Ş.:

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ tarafından kurulmuştur.

 • Burgan Bank A.Ş.:

Burgan Bank S.A.K. topluluğu tarafından kurulmuştur.

 • Citibank A.Ş.:

Citigroup Netherlands B.V. tarafından kurulmuştur.

 • Denizbank A.Ş.:

Emirates NBD Bank PJSC tarafından kurulmuş ve bütün hakları kuruluşa aittir.

 • Deutsche Bank A.Ş.:

 Deutsche Bank A.G. tarafından kurulmuştur.

 • HSBC A.Ş.:

HSBC Bank plc. Tarafından kurulan banka Türkiye genelinde en fazla şubeye sahip olan bankalardan birisidir.

 • ICBC Turkey Bank A.Ş.:

%92,82 Industrial and Commercial Bank of China ait olan ve dünyanın en prestijli bankalarından birisi olan ICBS; aynı zamanda %7,18 hissesi ile halka da açıktır.

 • ING Bank A.Ş.:

ING Bank N.V. tarafından kurulmuştur. Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılan bankalardan birisidir.

 • Odeabank A.Ş.:

İki ortak tarafından kurulan banka; %93,82 hissesi ile Bank Audi s.a.l, %6,06  hissesi ile Audi Private Bank s.a.l.’a aittir.

 • QNB Finansbank A.Ş.:

%99,88 hisse ile Qatar National Bank tarafından kurulan bankanın geri kalan %0,12 hissesi başkasına aittir.

 • T-Bank A.Ş. :

3 ortak tarafından kurulan banka; %50 hisse ile BankMed, %2 hisse ile Arab Bank, %22 hisse ile Arab Bank İsviçre’ye aittir.

 • Garanti BBVA A.Ş.:

İki ortak tarafından kurulan bankanın %49,85 hissesi BBVA, %50,15 hissesi ile başka kuruluşlara aittir. Türkiye’deki yabancı sermayeli bankalar dendiği zaman akla gelen ilk bankalardan birisidir.

Yabancı Sermayeli Bankalardaİhtiyaç Kredisi Hesaplama

Yabancı sermayeli bankalarda da konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi bulunmaktadır. Bu nedenle tüketiciler gerek İNG gerekse Odeabank gibi bankalara başvuruda bulunarak kredi taleplerini karşılayabilir. Bankaların faiz oranları da değişmektedir. Örneğin İNG Bank ertelemeli ve yüzde 1,20’ye kadar tüketici kredisi sunarken Odeabank’ta faiz oranı yüzde 1,49’a kadar yükselmektedir. Aynı şekilde QNB Finansbank da uygun kredi veren yabancı sermayeli bankalar arasındadır.

Günümüzde bu bankaların ipotekli kredi verdiği de unutulmamalıdır. HSBC ve Garanti BBVA, ipotekli kredi sunarken İNG Bank genelde kredi skoru yüksek olan tüketicilere hizmet verir. Denizbank ve Burgan Bank, tüketici konut ve ihtiyaç kredilerinde bireylere gerekli kolaylığı sağlamaktadır. Her geçen gün bu bankalara olan rağbet artarken tüketiciler ihtiyaç kredisi hesaplama yaptıktan sonra şubelere başvuruda bulunabilir. Ancak banka müşterileri dilediği gün ve saatte mobil uygulama üzerinden ya internet bankacılığını kullanarak anında kredi seçeneklerinden yararlanabilir.

Türkiye’deki yabancı sermayeli bankalar, kamu bankalarındaki tüm hizmetleri sunmaya devam ederken ipotek, kefil ya da farklı teminatlar da talep edebilmektedir.