Ülkemizdeki Özel Sermayeli Bankalar Hangileri?

Ülkemizdeki özel sermayeli bankalar; sermayesi içerisinde herhangi bir şekilde kamu payı olmayan bankalar olarak bilinmektedir. Özel sermayeye sahip olan bankalar; yatırım, ticaret, mevduat gibi hesapların daha aktif olduğu bankalar olarak dikkat çeker. Özel sermayeli bankalar yurt dışından destek alarak kurulabilir.

Türkiye’de Bulunan Özel Sermayeli Bankalar

Ülkemizdeki özel sermayeli bankalar birçok alanda hizmet vermektedir. Özel sermayeli bankaların bazı durumlarda ticari hizmetlerinin, bazı durumlarda ise bireysel hizmetlerinin daha ön planda olduğunu görmek mümkün.

  • Akbank T.A.Ş.:

Banka Sabancı Holding tarafından kurulmuştur. Zaman içinde büyümüş ve %48,9 hissesi Sabancı Holding içerisinde kalırken kalan %51,1’lik bölümü halka arz edilmiştir.

  • Anadolubank A.Ş.:

 Banka iki ortağa aittir. Hislerin; %69,98’lik kısmı HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş’ye aittir. %27,32’lik kısım ise Mehmet Rüştü Başaran’a aittir.

  • Fibabanka A.Ş.:

 4 ortaklı bir bankadır. %71,19 hisse ile Fiba Holding A.Ş., %9,95 TurkFinance B.V. söz sahibidir. %8,96 hisse ile International Finance Corporation ve hemen ardından yine aynı orana %8,96 hisse ile European Bank for Reconstruction and Development vardır.

  • Şekerbank T.A.Ş.:

 Hisseleri 6’ya bölünmüş bir bankadır. %35,44 Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı en büyük hisseye sahiptir. %19,37 hisse ile bankanın en büyük ikinci yatırımcısı; Samruk Kazyna Kazakistan Devlet Varlık Fonu’dur. %9,43 hisse ile Şekerbank T.A.Ş. ve hemen ardından en küçük hisse sahipleri olan %1,48 BTA Securities JSC ile %0,09 Pancar Kooperatifleri gelir. Bankanın önemli bir kısmı olan %34,19 hissesi Halka Açık’tır.

  • Turkish Bank A.Ş.:

 İki ortaklı bir bankadır. %58,92 hissesi ile bankanın söz sahibi Özyol Holding’tir. %34,29 hisse ile National Bank of Kuwait bankanın geri kalanına sahiptir.

  • Türk Ekonomi Bankası A.Ş.:

Hisseleri 3’e bölünmüş bir bankadır. Önemli bir kısmı %55 oranında Teb Holding A.Ş tarafından elde tutulan banka; %23,51 hisse ile BNP Paribas Yatırımlar Holding A.Ş’ye ve geri kalan %21,23 hisse ile de BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding A.Ş.’ye aittir.

  • Türkiye İş Bankası A.Ş.:

3 hisseye sahip olan banka %40,15 hissesi ile  İş Bankası Munzam Sandık Vakfı’na aittir. %28,09 oranında Atatürk Hisseleri’nin olan banka %31,76 halka arz edilmiş bir bankadır.

  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.:

%81,8 oranında hisseleri Koç Finansal Hizmetler A.Ş’ye ait olan banka; %18,2 halka açık bir bankadır. Ülkemizdeki özel sermayeli bankalar içerisinde en fazla bilinenlerden birisi olabilir.

Özel Sermayeli Bankalar ve Sundukları Hizmetler

Özel sermayeli bankalardan en çok talep edilen hizmet, tüketici kredileridir. Uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi almak isteyenler öncelikle bankanın vade gün sayılarını ve aylık ödenecek taksit tutarlarını belirler. Daha sonra banka şubelerine giderek krediye başvuru yapılabilir. Elbette bu bankalarda konut ve taşıt kredileri ile beraber çok sayıda kredi kartı, ipotekli krediler ve tatil kredisi ile bayram kredileri de yer almaktadır.

Özel Sermayeli Bankalarda Faiz Oranları

Ülkemizdeki özel sermayeli bankalar sundukları hizmetlerle acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Konut veya taşıt sahibi olmak isteyenler de genelde bu bankalara başvuru yapar. Kredi faiz oranlarına bakıldığında ise öncelikle yüzde 1’den düşük ve yüzde 1,70’e kadar farklı oranlarla hizmet verildiği görülmektedir.

Tüketiciler daima düşük faizli kredilerden yararlanarak daha uzun vadeli seçenekleri tercih edebilir. Bu nedenle gerek 2020 yılında gerekse önümüzdeki dönemlerde en düşük faiz oranına ulaşmak için araştırma yapmanız yeterlidir. Bu araştırmalarda bankaların çağrı merkezlerine ulaşabilir ya da doğrudan resmi web sitesi üzerinden faiz oranlarını kontrol edebilirsiniz. Öte yandan kredi hesaplama tablolarını kullanarak aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını ve toplam geri ödeme miktarını görerek başvuruda bulunabilirsiniz. Sonuç olarak özel bankaların imkanları birbirinden farklıdır. Onlarca bankanın rekabet halinde olması, faiz oranlarında daha düşük seçeneklerin sunulmasına imkan tanımaktadır.