Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası günümüzde en düşük ihtiyaç kredisi veren bankalar arasındadır. Ayrıca belirli dönemlerde KGF teminatlı tüketici kredisi de sunan Ziraat’in en son 0,49 faiz oranıyla 6 ay ertelemeli 10 bin TL’ye kadar kredi kampanyası bulunmaktadır. Bu nedenle Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken her zaman güncel veriler üzerinden hareket edebilirsiniz. Şimdi güncel faiz oranları, başvuru belgeleri ve kredi hesaplama süreçlerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Ziraat İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Bankadan tüketici kredisi almak isteyenler için sunulan güncel faiz oranı yüzde 1,05’tir. Ayrıca 60 ay vadeye kadar yararlanabileceğiniz bu kredide 10 bin TL için 50 TL tahsis ücreti talep edilir. Yıllık maliyet oranı yüzde 16,47 olan Ziraat tüketici kredisinde 60 ay vadede 10 bin TL için aylık 238 TL ödeme yapılmaktadır. Uygulanan toplam faiz miktarı da 4,311 TL olacaktır.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama için 50 bin TL’lik kredi taleplerinde 250 TL tahsis ücreti alınır. Toplam faiz yüzde 1,05 oranına göre 21 bin 559 TL olacaktır. 60 ay vadedeki aylık taksit miktarı ise 1,192 TL’dir. Bankanın faiz oranları güncellendikçe aylık tutar ve toplam ödenecek miktarı değişmektedir.

Ziraat İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

Bankalardan kredi almak isteyenlerin öncelikle kredi geçmişine bakılır. Yani diğer bankalara daha önce borcunuzun olup olmadığı, idari ya da yasal takip süreci ve güncel kredi puanınız incelenir. Tüm şartların uygun olması durumunda nüfus cüzdanı ve gelir belgesi ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Ziraat müşterileri aynı zamanda mobil uygulama, SMS ya da internet bankacılığını kullanarak da ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir.

Gerekli Belgeler

Başvuru formu başta olmak üzere sürücü belgesi, pasaport ya da nüfus cüzdanı, şubenin talep edebileceği diğer belgeler, gelir belgesi ve ikametgah belgesiyle Ziraat Bankasından hizmet alabilirsiniz. Ancak başvurudan önce Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak bütçenize uygun kredi miktarını vadesine göre seçmeniz uygun olacaktır. Yine bu süreçte kredi skorunu önceden sorgulamanız daha hızlı kredi almanızı sağlar. Sonuç olarak düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalardan olan Ziraat’in avantajı seçeneklerinden faydalanmak adına bankayla görüşmeniz yeterlidir.

Vadeye Göre Ödenmesi Gereken Taksit Tutarları

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken vadeye göre taksit tutarlarının da bilinmesi gerekir. Öncelikle güncel faiz oranı olan yüzde 1,05 için 10 bin TL kredinin vadeye göre aylık taksit miktarları;

  • 60 ay vadede 239 TL
  • 48 ay vadede 279 TL
  • 36 ay vadede 347 TL
  • 12 ay vadede 903 TL olacaktır.

Bunlarla beraber toplam geri ödeme tutarları da araştırılmaktadır. 12 ay vade için yüzde 1,05 faiz oranlı kredinin toplam ödeme tutarı sadece 10,890 TL olacaktır. 36 ay vadede toplam ödenecek tutar 12,553 TL, 48 ay vadede 13,440 TL ve 60 ay vadede 14,364 TL toplam geri ödeme söz konusudur.

2020 yılı için Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Bankanın yıllık maliyet oranları yüzde 16 ile yüzde 17 arasında değişirken kredi skoru yüksek olanların rahatlıkla bu krediden faydalandığı unutulmamalıdır. Öte yandan acil nakit ihtiyacınızı karşılamak için yazının başında belirttiğimiz 0,49 faizli 10 bin TL’ye kadar kredi için yine banka şubelerine ulaşmanız yeterlidir.

Kamu bankaları arasında olan Ziraat Bankası, ihtiyaç kredisinin yanı sıra düşük faizli taşıt ve konut kredisi imkanı da sunmaktadır. Bankanın güncel tekliflerinden haberdar olmak için resmi web sayfası üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.