Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Ev sahibi olmak isteyenler her geçen gün yükselen konut fiyatları nedeniyle genelde kredi hizmeti almak ister. Bu süreçte Ziraat bankası konut kredisi hesaplama yaparak uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. 180 ay vadeye kadar yüzde 1’den düşük faiz oranıyla konut kredisi veren Ziraat’in ayrıca detaylı hesaplama tablosunu incelemek için yazımızın devamını takip etmeniz gerekir. O halde şimdi konut kredisi hesaplama sürecinde aylık ödeyeceğiniz miktar, faiz oranları ve toplam geri ödeme tutarlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ziraat Konut Kredisi Hesaplama

2020 yılı için Ziraat bankası konut kredisi hesaplama sürecinde faiz oranı yüzde 0,94 olarak sunulmaktadır. En düşük 36 ay, en yüksek 180 ay vade seçenekleriyle dikkat çeken Ziraat Bankasından 100 bin TL konut kredisi için; aylık taksit tutarı 1,154 TL, toplam geri ödeme ise 209 bin TL olacaktır. Diğer vadeler ve aylık taksit miktarları aşağıdaki gibidir;

  • 120 ay vadede aylık taksit miktarı 1,393 TL
  • 60 ay vadede aylık taksit tutarı 2,188 TL
  • 36 ay vadede aylık taksit miktarı 3,287 TL’dir.

Öte yandan 120 ay vade için toplam geri ödeme tutarı 168 bin, 60 ay vadede 132 bin, 36 ay vadede ise 119 bin TL geri ödeme bulunmaktadır. Elbette bu rakamlar 100.000 TL’lik konut kredisi talepleri için geçerlidir.

Ziraat Konut Kredisi Başvuru Şartları

Bu bankadan konut kredisi almak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ayrıca kredi skoru yüksek ve gelir belgesine sahip olunması şarttır. Evli vatandaşların eş rızasını alarak bu belgeyi de bankaya sunması gerekiyor. Son olarak satın alınacak konutun tapuda mesken olarak geçmesi ve konutun iskan belgesinin olması da kredi başvuru şartları arasındadır.

Ziraat bankası konut kredisi hesaplama yapmadan önce bütçenize uygun miktarlarda kredi talebinde bulunmanız gerekir. Tutarı belirledikten sonra başvuru formunu doldurabilir ve ardından bankada gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Evrakların eksiksiz olması durumunda banka yetkilileri bazı ek belgeler ve masrafları da sizlerle paylaşacaktır. Ekspertiz ücretinin ödenmesinden sonra tapu devir işlemleri tamamlanır ve bankaya tüm evraklar iletildikten sonra ödeme planı oluşturularak sözleşme imzalanır.

Ziraat Bankasından 0,64 Faiz Oranıyla Konut Kredisi

Ziraat Bankası Haziran dönemi yeni konut kredisi kampanyası kapsamında yüzde 0,64 faiz oranıyla finansman sağlamaktadır. Ayrıca bu faiz oranı sıfır konutlar için uygulanırken ikinci el konut kredisinde faiz oranı 0,74 devreye alınmıştır. Ancak bu krediye sadece kredi skoru yüksek olanlar başvurabildiği gibi ertelemeli fırsatlardan da yararlanılabilir.

Günümüzdeki konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ederken en uygun faiz oranı Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sunulmaktadır. Ancak faiz oranlarının düşük olması, her kesimden tüketicinin kredi alması anlamına gelmiyor. Yüksek kredi skoruna sahip olanların yararlanabileceği bu kredinin başvuruları da sadece Ziraat şubelerinden yapılmaktadır.

Başvuru sırasında tüketicilerden standart konut kredisi başvuru belgeleri talep edilmektedir. Fakat belgelerden önce tüketicilerin kredi skoru sorgulanmaktadır. Haliyle başvuru sürecine dahil olmadan Findeks üzerinden sorgulama yaptıktan sonra bankayla iletişime geçmeniz çok daha doğru olacaktır.

Faiz oranlarının 2020 yılında düştüğü görülse de ilerleyen vadede hangi bankanın ne tür bir kampanya başlatacağı merak konusudur. daima düşük faizlerden yararlanmak isteyen tüketiciler genelde kamu bankalarını tercih etmektedir. Ziraat Bankası özellikle maaş müşterilerine ya da kredi müşterilerine ertelemeli kredi imkanı tanısa da skoru düşük yani sicili bozuk olan tüketicilere kefil yoluyla kredi vermektedir. Alternatif olarak ipotek göstererek de ihtiyaç kredisi alınabilir. Konut kredilerinde ise böyle bir uygulama bulunmamaktadır.