Ziraat Bankası Ticari Taşıt Kredi Paketi

Ziraat Bankası taşıt kredisi araç almak isteyenlere sunulan bir kredi imkanıdır. Bu kredi sıfır araçlarda kullanılabildiği gibi, ikinci el araçlarda da kullanılabilir.

Taşıt Kredisi Özellikleri

Taşıt kredisinin özellikleri kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Eğer ikinci el taşıtlar için kullanılacaksa, araç maksimum 5 yaşında olmalıdır.
  • Kredi vadesi 60 aya kadar uzatılabilmektedir.
  • Kredi kullanımı karşılığında teminat olarak araç rehin edilir. Eğer gerekli görülürse buna ek olarak başka teminatlar da istenebilir.
  • Kredi kullananlar aynı zamanda hayat sigortası ve kasko da yaparlar. Sigorta ve kasko yine Ziraat Sigorta ile Ziraat Hayat ve Emeklilik tarafından yapılır.

Bunlara ek olarak bu kredinin hafif ticari araçlar için kullanılabileceğini (hususi olarak kayıtlı olması kaydıyla) de belirtmek gerekir.

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Başvuru için öncelikle başvuru belgesinin doldurulması gerekmektedir. Bunun yanında nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir bildiren bir belge, serbest meslek çalışanları içinse kendi meslek kuruluşlarına ait üyelik belgesinin fotokopisi gereklidir. Eğer ticaret ortaklığı söz konusuysa şirkete ait ortaklık sözleşmesinin yayınlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi de ayrıca bankaya sunulmaktadır. Bunun yanında banka şubeleri kullanımı için bazı ek belgeler de talep edebilmektedirler.

Ticari Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır

Taşıt kredisi aylık geri ödeme tutarları ziraat bankası internet sayfası üzerindeki hesaplama aracı kullanılarak yapılabilir. Bunun için kaskolu ya da kaskosuz hangi paketin kullanılmak istendiği seçilmelidir. Ardından talep edilen kredi tutarı ve vade miktarı seçilir. Sonrasında hesaplama aracıyla ilgili güncel faiz miktarı üzerinden hesaplama yapılır. Faiz miktarı zaman içinde değişiklik göstereceği için krediler için hesaplanan tutarların da değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Transfer Taşıt Kredisi Nedir?

Ziraat Bankasında aynı zamanda transfer taşıt kredisi imkanı da vardır. Transfer kredisi daha önce başka bankalardan kullanılmış olan taşıt kredisinin Ziraat Bankasına taşınıp yeniden yapılandırılması anlamına gelir. Bu yapılandırma öncekine göre daha düşük kredi faizi koşullarında taksitlerin mevcut halinden daha da azalması anlamına gelir. Gerekli başvuru koşulları ve istenen belgeler yukarıda açıklandığı gibidir, farklılık göstermez.